Łowczówek cmentarz legionistów polskich

Łowczówek cmentarz wojenny nr 171

Łowczówek – cmentarz wojenny nr 171, jeden z najbardziej znanych w VI Okręgu Tarnów, zwany także cmentarzem legionistów polskich. Położony na wzgórzu Kopaliny (398 m n.p.m.) w pobliżu wsi Lichwin. Projektowali Siegfried Haller i Heinrich Scholz. Powierzchnia 2221 m kw.

Założony na planie prostokąta, podzielony na dwie części. W dolnej symetrycznie ułożone rzędy grobów, w górnej rozplanowanie mogił dostosowane do apsydy znajdującej się na osi wejścia kaplicy. Rzut całości przypomina układ kościoła z wydzielona nawą i prezbiterium. Kaplica murowana, z wysokim dachem wspartym dwoma kolumnami od frontu, krytym blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Wejście poprzedzone schodkami. Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca orła oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ogrodzenie stanowi kamienny mur kryty gontem. Wejście od strony północnej zamknięte dwuskrzydłowymi wrotami z metalowych prętów z datą „24 X 1914.

Nagrobki to krzyże żeliwne projektu Jana Szczepkowskiego z tabliczką inskrypcyjną na skrzyżowaniu ramion, duże żeliwne krzyże ażurowe zaprojektowane przez Gustava Ludwiga z datą 1914 dwóch typów: „austriacki” i dwuramienny a także małe żeliwne także Ludwiga. Wszystkie osadzone na betonowych cokolikach.

W 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 511 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 (w Bitwie pod Łowczówkiem) i pierwszych dniach maja 1915 r,  w tym 272 armii austro-węgierskiej (148 znanych  z nazwiska), wielu z nich  to Polacy z 1 i 5 pułku piechoty Legionów Polskich, pozostali przynależeli m. in. do
– 21 Pułk Piechoty k.k. Landwehry (niem. 21. Landwehrinfanterieregiment St. Pölten lub 210 Landwehr Infanterie-Regimenter St. Pölten), ukręg uzupełnień – Sankt Pölten, Wiedeń
– 32 Pułk Piechoty k.k. Landwehry (niem. 32. Landwehrinfanterieregiment Neusandez lub 32 Landwehr Infanterie-Regimenter Neusandez),  okręg uzupełnień – Nowy Sącz, Tarnów – jego skład w ok. 91 % to Polacy
– 15 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Galizisches Infanterieregiment Nr. 15), okręg uzupełnień – Tarnopol
– 30 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Galizisches Infanterieregiment Nr. 30), okręg uzupełnień – Lwów
– 2 Tyrolski Pułk Strzelców Cesarskich (niem. 2. Regiment der Tiroler Kaiserjäger),  okręg uzupełnień – Brixen (Bressanone – Włochy)

Z pochowanych tu Rosjan w liczbie 239 ośmiu znanych jest z nazwiska, należeli oni do 132, 178, 286 i 130 pułków piechoty.[1]

 

Na cmentarzu znajduje się też grób z 1985 r. Kazał się tu pochować gen. Gustaw Dobiesław Łowczowski. Pod Łowczówkiem rozpoczął on swój szlak bojowy jako żołnierz 5 Pułku Legionów.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków – nr rej. A-10/M z 03.09.2003.

Więcej o historii bitwy pod Łowczówkiem i samego cmentarza: http://www.tuchow.pl/files/Lowczowek-1.pdf – warto zajrzeć.

Deutsch: Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 171 Łowczówek,VI Kreis Tarnów, in der Nähe von Lichwin  West-Galizien (heute Kleinpolen), Polen. Begraben: 272. Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee, 239. Krieger der Russischen Armee. Entwurf: Siegfried Haller und Heinrich Scholz.

[1]J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej
– nazewnictwo pułków – Wikipedia

Mirosław Bystrek

You may also like

1 komentarz do “Łowczówek cmentarz wojenny nr 171”

  1. Paręnaście lat temu znalazłam malutki cmentarz z 1wojny św.w okolicach Tarnów Tuchów Rychwałd Szczepanowice…dokładnie nie pamiętam…znajdował się w lesie…na jednej z tablic były bodajże 2nazwiska poległych Norwegów …nie mogę tego miejsce znaleźć!proszę o jakieś informacje I namiary…dziękuję stokrotnie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry