Pilzno kirkut

Pilzno – cmentarz żydowski (kirkut) – old jewish cemetery.

Cmentarz żydowski w Pilźnie  został założony w 1873 r. Niegdyś był otoczony murem i zajmował powierzchnię 0,4 ha. W czasie II wojny światowej miały na nim miejsce masowe egzekucje Żydów z Pilzna i okolic, sama nekropolia została całkowicie zdewastowana przez hitlerowców, zniszczono mur, rozbito macewy, część z nich wywieziono do rzeki Wisłoki. Ten okrutny czas przetrwało zaledwie kilka nagrobków, m. in. dwie macewy podniesione, oczyszczone i ponownie ustawione wykonane z białego marmuru upamiętniajace pierwszego przewodniczącego kahału Menachema Kornhausera zm. w 1899 r. oraz jego żony Rosil Kornhauser. Zachował się też nagrobek Sary Storch. Uporządkowanie cmentarza i jego ponowna konsekracja nastąpiła dzięki staraniom Josefa Singera – Żyda z Pilzna ur. 1913 r. – chasyda pochodzącego z kręgu bobowskiego cadyka Szlomo Halberstama oraz Stefana Garrina i Joela Adlera.

Kirkut w Pilźnie położony jest w miejscu zwanym Skarpy, dokładniej ul. Węgierska, obok domu nr 80A, obecnie nie jest zamykany na klucz.

Wykorzystałem informacje ze strony:

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/pilzno/12,cmentarze/1645,cmentarz-zydowski-w-pilznie/#footnote_0

Szczeklik Józef, Pilzno i jego dzieje, Pilzno 1994, s. 287 – 288

Inne interesujące nekropolie w mieście to katolicki stary cmentarz parafialny oraz przylegające do niego cmentarze wojenne.

English: The old jewish cemetery in Poland, Pilzno,  Podkarpackie province, Dębica powiat about 35 km from Tarnów. Historical-cultural region: Eastern Galicia.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry