Wiśniowa cmentarz

Wiśniowa cmentarz nr 373

Wiśniowa – cmentarz wojenny nr 373 z I wojny światowej, X okręg Limanowa. Położony na skraju lasu wschodniego stoku wzgórza Dziadkówka 470 m n.p.m. w przysiółku Jurkówka ok. 500 m na zachód od drogi Wiśniowa – Limanowa. Projekt: Gustav Ludwig. Założony na planie zbliżonym do trójkąta o podstawie od strony wschodniej w formie lekko wygiętego łuku, mogiły rozplanowane symetrycznie. Ogrodzony pierwotnie drewnianą balustradą od strony wschodniej, posadowionej na kamiennej podmurówce, w narożach wysokie drewniane słupki zwieńczone krzyżami greckimi oraz żywopłotem z pozostałych stron. W osi wschodniego ogrodzenia pierwotnie wysoki drewniany krzyż. Groby pojedyncze i w zespołach ujęte w kamienne obramowania. Nagrobki w czterech rodzajach:  zakończone dwuspadowo betonowe stele z żeliwnym krzyżem dwuramiennym na licu, stele kamienne, zakończone łukiem z żeliwnym krzyżem maltańskim i motywem wieńca laurowego na licu, stele kamienne zakończone wolutami, z żeliwnym krzyżem maltańskim i motywem wieńca laurowego, duże betonowe krzyże łacińskie z nałożonym na lico żeliwnym, ażurowym krzyżem, z motywem miecza i krzyża maltańskiego na skrzyżowaniu ramion.

W 5 grobach zbiorowych i 9 pojedynczych pochowano 29 żołnierzy austro-węgierskich  i 10 rosyjskich. poległych w dniach 3-6 grudnia 1914 r., w bitwie w dolinie Krzyworzeki, w początkowej fazie operacji łapanowsko-limanowskiej. Poległych początkowo chowano w miejscu, gdzie zginęli, ok. 1916 roku zwłoki ekshumowano i przeniesiono na tworzony cmentarz. Austriacy pochodzili z K. u. k.  I.R. 80, I.R. 168, Sch. R. 14 (wg. informacji na zamieszczonej niżej pocztówce także I.R. 30).

Stan zachowania cmentarza zły, brak ogrodzenia, układ grobów nieczytelny, uszkodzone nagrobki.

Wiśniowa cmentarz
Cmentarz w Wiśniowej, pocztówka wydana w Wiedniu w 1917 r. przez Komitee für Kriegsgräberfürsorge in Österreich. Na odwrocie w j. niemieckim m. in.: „Rysowane zgodnie z naturą przez H. Pangratz”. Zbiory własne.

Deutsch: Kriegerfriedhof  aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 373 Wiśniowa, X Bezirk Limanowa, West-Galizien, Polen. Begraben: 29. Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee, 10. Krieger der Russischen Armee. Entwuf Gustav Ludwig.

w drodze na cmentarz
prawdopodobnie resztki kamiennej podmurówki pod ogrodzenie
podstaw dużego krzyża żeliwnego krzyża w formie palmety
Musil Josef, Indra Leopold, Rapp Rudolf – wszyscy z Sch. R. 14. Tabliczkę z nazwiskami żołnierzy armii austriackiej omyłkowo umieszczono na nagrobku przeznaczonym dla Rosjan. Możliwe, że uczyniono to podczas porządkowania cmentarza. W tym miejscu faktycznie wg planu pochowani są Austriacy.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry