O sobie

Stare cmentarze wojenne z I wojny światowej, cmentarze żydowskie, zabytkowe chrześcijańskie (katolickie, prawosławne i greckokatolickie – łemkowskie) w fotografii. Historia, dziedzictwo kulturowe i sztuka sepulkralna. Miejsce cmentarzy w krajobrazie. Skąd zainteresowanie tym tematem? Odpowiedzi mogą być różne. Wszak już Ignacy Krasicki pisał:

„Nagrobki, tak jak inne ku następnej pamięci stawiane gmachy, są najtrwalszymi, a zarazem najoczywistszymi dowodami dziejów krajowych, odmian rozmaitych, gdyż z napisów w nich umieszczonych, dochodzić można czasów, w których czyny rozmaite się wydarzały.”

Także krajobraz w którym cmentarze często są umiejscowione zwłaszcza te pierwszowojenne zachodniej Galicji. Świetny pretekst, żeby z mapą w rękach odszukiwać w terenie historyczne obiekty. Do tego osobisty sentyment i ciekawość minionego świata pochodząca jeszcze z dzieciństwa kiedy prababka wyciągając ze staromodnej walizeczki stare zdjęcia i pocztówki opowiadała o swym mężu a moim pradziadku i jego uczestnictwie w Wielkiej Wojnie.

Do tego ciekawość innych kultur i religii, których ogromnym dziedzictwem są cmentarze często znajdujące się obok nas a traktowane jako obce.
I wreszcie cmentarze jako temat fotograficzny, wcale jeszcze nie wyeksploatowany. To właśnie fotografia będzie przewodzić tej stronie internetowej.

Sprawy autorskie

Moją profesją jest fotografia a celem tej strony prezentacja zdjęć. Wszystkie są mojego autorstwa chyba, że zaznaczę inaczej. W celu zgłębienia tematu odsyłam do stron merytorycznych z którymi nie konkuruję lecz uzupełniam fotograficznie. Zamieszczam także opisy, staram się podawać źródła, lecz jeśli naruszyłem Twoje prawa powiadom mnie proszę.
Pamiętaj, że dobre zdjęcia to często duży trud, poświęcony czas i koszty. Na jeden obiekt często trzeba wybrać się kilkukrotnie aby zastać odpowiednie światło, które jest kluczem do przekazania obrazu nie tylko dokumentującego lecz także oddającego atmosferę miejsca. Uszanuj więc moje prawa autorskie.

Niniejsza strona jest przedsięwzięciem prywatnym i niekomercyjnym. Zapraszam jednak do współpracy wydawnictwa, samorządy czy inne organizacje i stowarzyszenia.

Mirosław Bystrek

Scroll to Top
Przewiń do góry