Muszyna cmentarz wojenny nr 345

Muszyna cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 345, właściwie kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Okręg X Limanowa – Nowy Sącz. Projektował Gustav Ludwig. Założony na planie wydłużonego prostokąta z osiowym występem od strony zachodniej. Od strony wschodniej ogrodzony pełnym murem kamiennym z wbudowaną w niego na osi wejścia kamienną ścianą pomnikową, na osi pomnika na jego przednim licu nałożony betonowy krzyż, na nim z kolei żeliwny, ażurowy krzyż typu „austriackiego” z stylizowanym mieczem, wieńcem laurowym i data 1915 na okrągłej tarczy. Pod krzyżem umieszczona jest stojąca marmurowa tablica inskrypcyjna, na niej napis:

„ES MUSSTE NACHT / IN DIESEN AUGEN WERDEN / DAMIT EIN NEUER TAG / FÜR EUCH ERSCHEINE”,

co oznacza: „Oczy nasze nocą zaszły, aby w waszych nowy dzień zaświtał”.

Muszyna-cmentarz-archiwum

Po obu stronach marmurowej tablicy inskrypcyjnej umieszczono dodatkowe tablice mniejszego formatu z czarnego marmuru. Na tablicy prawej znalazło się polskie tłumaczenie inskrypcji niemieckiej, na tablicy lewej napis: „ŻOŁNIERZE POLEGLI / W OKOLICY MUSZYNY / W GRUDNIU 1914 R. / MADRYGA DAMIAN / KUZACH FEDKO / BILIŃSKI JAN / oraz 4 NIEZNANYCH”. Od strony zachodniej, frontowej ogrodzenie stanowią kamienne (w narożach) i betonowe słupki, pierwotnie połączone zdwojonymi barierami z żelaznych rur a obecnie kutym żelaznym płotem. Podczas remontu skrzydła boczne skrócono zmniejszając obszar cmentarza o ok. 40 m kw.

W jednym grobie zbiorowym i czternastu pojedynczych pochowano 22 żołnierzy austro-węgierskich w tym 14 znanych i 8 nieznanych, poległych w listopadzie i grudniu 1914 r. bądź zmarłych w miejscowym lazarecie. niektóre nazwiska można odnaleźć w Wiadomościach o rannych i chorych (Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben am). Przykładowy zapis: Morlak Roman, Pion., TeIR. 10. Komp. Lopuszko, 1887, Leberkrank, 1./5.1915 gestorben in Feldspital Nr 5/9, beerdikt am. kath. Friedhof in Muszyna. Niektóre nazwiska mają polskie brzmienie.

Muszyna cmentarz plan

Deutsch: Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 345 Muszyna, auf dem Ortsfriedhof, Polen. Begraben: 22. Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee. Entwurf: Gustav Ludwig.

Korzystałem z : Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005., Oktawian Duda Cmentarz I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej, Warszawa 1995, Archiwum narodowe w Krakowie

Mirosław Bystrek

P.S. Niestety w kwaterze tej zasadzono tuje, które nie tylko zasłaniają widok, ale wraz ze wzrostem mogą przyczynić się do uszkodzenia cmentarza. Nie są to właściwe nasadzenia na tego typu obiektach, zwłaszcza tak małych.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry