Uście Gorlickie cmentarz

Uście Gorlickie cmentarz łemkowski.

Uście Gorlickie – cmentarz w tej miejscowości należy do typowych w tej okolicy. Przed wejściem zwraca uwagę brama a raczej słupy między którymi jest umieszczona. W architekturze łemkowskiej bramy odgrywały ważna rolę, akcentowały wyodrębnienie sfery sacrum od sfery profanum. Na cmentarzu dominuje wzniesiona w XIX w kaplica konstrukcji zrębowej. Najistotniejsze oczywiście są typowe dla łemkowskiej kultury stare nagrobki, których tutaj zachowało się kilkanaście. Chyba wszystkie są w dobrym stanie, część z nich wygląda na pieczołowicie odnowionych.

Największą uwagę zwiedzającego zwraca piękny nagrobek upamiętniający Samuela (zm.1909) i Paraskewę (zm. 1910) Krynickich. Właściwie jego architektura nie jest typowa dla łemkowskiej tradycji. Nawiązuje ona do tradycji mogiły powstańczej z kopczykiem kamieni i krzyżem z surowego drzewa. Tutaj najprawdopodobniej po prostu zaznaczył się wpływ wzorców miejskich nurtu romantycznego. Nagrobek został postawiony raczej przez zamożną rodzinę na co wskazuje wysoki kunszt kamieniarki. Podstawa nagrobka imituje kopiec z kamieni lub skałę, na nim krzyż w formie dwóch skrzyżowanych nie okorowanych odcinków pnia drzewa z motywem liści dębu. Na nagrobku dobrze zachowane porcelanowe zdjęcie małżeństwa w chłopskich strojach, które stało się już niemal ikoną każdego opracowania opisującego cmentarze łemkowskie.

Znajdziemy oczywiście typowe nagrobki, na postumentach wysokie krzyże z kamienia lub żeliwne odlewy seryjnej produkcji, niektóre reprezentujące wysoki poziom przejawiający się w staranności przedstawienia detalu, jego mnogości oraz bogatej symbolice. Po bokach niektórych postumentów płaskorzeźby postaci świętych.

Warto wstąpić na ten cmentarz zwłaszcza, że dotarcie do niego nie nastręcza trudności.

Uście Gorlickie (do 1949 Uście Ruskie, wcześniej Uście Wołoskie), ros. Усце-Горлицке, łemk. Усте, до 1949 года Усце-Руске. Wieś położona w Małopolsce, powiat gorlicki, gmina Uście Gorlickie, Beskid Niski.

Podobne wpisy

Rozstajne – cmentarz łemkowski. Rozstajne - daw. Rostajne, łemk. Ростайне, wieś położona w dolinie Wisłoki przy ujściu potoku Ryjak w Beskidzie Niskim. Nazwa pochodzi prawdopodobnie ...
Zdynia cmentarz parafialny (łemkowski) Zdynia - po łemkowsku Ждыня (Żdynia) - cmentarz parafialny przy tutejszej parafii prawosławnej można określić jako łemkowski z uwagi na przynależność ...
Ropica Górna d. Ruska cmentarz łemkowski. Ropica Górna (dawniej Ropica Ruska, Ropica Sękowska) - wieś w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa,  Beskid Niski. W miejscowości typowa dla zachodnioł...

1 komentarz do “Uście Gorlickie cmentarz łemkowski.”

  1. Paul Chowanski

    Nazywam się Paul Chowanski i mieszkam w USA. Badam moją rodzinę i pradziadka Joachima Chowanskiego, urodzonego w 1856 r. W Ucieściu Ruskim. Jego żona Julianna Krynicki ur. 1860 r. Jej rodzicami byli Emilian Krynicki i Martha Wrona Tkacz. Na twojej stronie widziałem pomnik Krynickiego Samuela. Mam nadzieję, że odwiedzę ten cmentarz, aby ukończyć moje badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry