Ropica Górna d. Ruska cmentarz łemkowski.

Ropica Górna (dawniej Ropica Ruska, Ropica Sękowska) – wieś w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa,  Beskid Niski. W miejscowości typowa dla zachodnio-łemkowskiego stylu Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła z początku XIX w. Naprzeciw cerkwi po drugiej stronie szosy (trochę bardziej w kierunku Sękowej) dość wysoko na zboczu ogrodzony żerdziami cmentarz łemkowski z kilkoma starymi nagrobkami charakterystycznymi dla kultury łemkowskiej.

Najbardziej oryginalny z nich to kamienna rzeźba Maryi ze złożonymi dłońmi depcząca węża na wysokim postumencie. Już na pierwszy rzut oka krępa budowa ciała, przysadzista sylwetka, rysy twarzy czy układ fałdów szat zdradzają sztukę ludową niemniej jednak (a może właśnie dzięki temu) rzeźba ma pewien swoisty urok. Z pewnością to dla niej w pierwszej kolejności warto zajrzeć na ten cmentarz. Na innym, odrestaurowanym nagrobku wewnątrz niszy rzeźba Maryi z Dzieciątkiem także zdradzająca ludowy styl choć nieco bardziej wyrafinowany. Na cmentarzu znajdziemy także płaskorzeźby z wizerunkiem świętych.

Na uwagę zasługuje nagrobek Anny Smoleń (inskrypcja pisana cyrylicą) z 1906 r. Na przedniej ścianie cokołu pięknie wykonana płaskorzeźba św. Mikołaja. Na cokole krzyż prawosławny z piaskowca. Całość wykonana z jednego kamienia.

Mimo, że nagrobków nie zachowało się wiele to ten łemkowski cmentarz ładnie wpisuje się w krajobraz i warto tu zajrzeć choćby po drodze. Wystarczy kilka minut na mały spacer.

Русский: Ропица-Гурна, ранее Ропица-Руска (до 1934 года), Ропица-Сенковска (до 1949 года) (русин. Ропиця). В селе до 1947 года проживали лемки, которые были переселены во время операции «Висла».

You may also like

2 komentarze do “Ropica Górna d. Ruska cmentarz łemkowski.”

  1. Witamy,
    oj wiele jest na Łemkowynie takich opuszczonych cmentarzy.. Niestety wiele z nich wymaga opieki, której to z różnych powodów brakuje… Odwiedził Pan może cmentarz Łemkowski w Łupkowie? Wiosna i jesień to najlepsze pory do jego zwiedzenia – latem roślinność utrudnia mocno zadanie…
    Pozdrawiamy serdecznie, bardzo ciekawy blog ;)
    Powodzenia!

  2. A ja gratuluję bloga „Łemkowyna, na Beskidzie Niskim”! Często zaglądam i polecam zainteresowanym. Cmentarza w Łupkowie jeszcze nie odwiedziłem, trochę mi bliżej do zachodniej łemkowszczyzny a niestety brak czasu to największa bolączka. Jak na razie odwiedziłem kilkanaście cmentarzy łemkowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry