Chełm cmentarz wojenny nr 334

Chełm – cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 334, okręg IX Bochnia. Projekt: Franz Stark. Kwatera przy cmentarzu parafialnym. Założenie na planie prostokąta. Ogrodzenie stanowią betonowe słupy o ośmiobocznym przekroju, zwężające się ku górze, zakończone półkulami połączone podwójnymi żelaznymi rurami. Wejście od strony południowej na osi założenia zamknięte łańcuchem. Pomnik stanowi posadowiony na betonowym murze betonowy krzyż, w płycinie lica ażurowy krzyż żeliwny, poniżej na murze data budowy cmentarza – 1917. Po bokach muru dwa betonowe kubiki z nałożonymi na licu żeliwnymi krzyżami typu „austriackiego” oraz dwuramiennym. Groby rozmieszczone w rzędzie, równolegle do północnego ogrodzenia. Nagrobki: na niewielkich betonowych podstawach żelazne krzyże z prętów jedno i dwuramienne.

J. Drogomir podaje, że wykaz pochowanych i plan nie zachowały się. Wg danych zbiorczych na cmentarzu pochowano 21 żołnierzy w 5 grobach pojedynczych i 5 masowych zaznaczając, że dane są niepełne. Znane są jedynie dane dwóch żołnierzy: Iwan Bohosławiec, I.R. 58, zm. 18.11.1914 oraz Georg Głebicki F.H.R. 11.

 

Deutsch: Soldatenfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 334 in Chełm, auf dem Ortsfriedhof, IX Bezirk Bochnia, Westgalizien (heute Kleinpolen), Polen. Begraben: 21. Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee und der Russischen Armee. Entwurf Franz Stark.

 

P.S.

Cmentarz niewielki i w porównaniu z innymi zachodniogalicyjskimi cmentarzami z I wojny światowej skromny, choć architekt nadał mu jednak pewnego wyrazu. Obiekt zadbany; wrażenie trochę psuje niefortunnie ustawiony kontener utrudniający skomponowanie kadru. Warto odwiedzić także ze względu na widoki rozpościerające się z cmentarza. Fotografowałem już prawie o zmierzchu.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry