Niwka cmentarz

Niwka cmentarz wojenny nr 269

Niwka – cmentarz wojenny nr 269 z I wojny światowej. Okręg VIII Brzesko. Gmina Radłów. Projekt: Robert Motka. Powierzchnia 1942 . Założony na planie prostokąta, wejście od szosy. Ogrodzenie od frontu i częściowo przyległych odcinków ogrodzeń bocznych w formie betonowej balustrady z prostokątnymi elementami wypełnionymi siatką oraz kwadratowymi ażurowymi betonowymi płytami. Pozostała część ogrodzenia to betonowe słupki połączone rurkami. Wejście lekko cofnięte w stosunku do linii cmentarza w formie dwuskrzydłowej metalowej furtki wypełnionej siatką, ujęte między wysokimi betonowymi słupami zakończonymi dolnymi odcinkami tympanonu oraz trzema kolejnymi słupami o różnej wysokości zwieńczonymi betonowymi kulami.

Na środku cmentarza, na półkolistym betonowym tarasie, ogrodzonym z tyłu murem z betonową ławą, z przodu poprzedzonym schodami pomiędzy słupami z betonowych bloków, pomnik w formie kamiennego obelisku na betonowej podstawie. Na licu obelisku wyryty miecz skierowany ku górze wraz z symbolem krzyża maltańskiego i wieńca laurowego. Na podstawie tablica z inskrypcją w języku niemieckim:

„DIE IHR IM LICHTE WANDELT DENKET DERER
DIE FÜR EUCH GESTORBEN SIND“

co można przetłumaczyć:

„Wy, którzy w zadumie przechadzacie się wśród zniczy, pomyślcie o tych
którzy za was polegli.”

Nagrobki: na betonowych podstawach duże żeliwne krzyże typu austriackiego, niemieckiego oraz dwuramienne, na mniejszych podstawach małe żeliwne krzyże typu niemieckiego oraz dwuramienne, duże nagrobki w formie betonowych arkad na dwustopniowej podstawie, w prześwicie betonowe krzyże łacińskie i dwuramienne. Na nagrobkach blaszane emaliowane tablice inskrypcyjne.

W 14 grobach zbiorowych i 122 pojedynczych pochowano 270. żołnierzy (43. zidentyfikowanych), w tym:
– 146 żołnierzy armii austro-węgierskiej
– 41 żołnierzy armii niemieckiej m.in. z pruskich pułków rezerwowych: 218 ((Preußisches) Reserve-Infanterie-Regiment Nr 218), 219, 220 i 222
– 83 żołnierzy armii rosyjskiej m. in. z 294 Berezyńskiego Pułku Piechoty.
Pochowani żołnierze polegli w okresie od grudnia 1914 r. do lutego 1915 r. oraz maju 1915 r.

Warto zwrócić uwagę na symbolikę, którą posłużył się projektant. Sam obelisk wyraża życie wieczne, wieniec laurowy – doczesna chwała ale i nagroda, miecz – sprawiedliwość, kula nieskończoność. Kamienna ława zapewne ma skłonić odwiedzającego do spoczynku i zadumy.

Deutsch: Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 269 Niwka, VIII Bezirk Brzesko, West-Galizien, Polen. In 14 Massengräbern und 122 Einzelgrabstätten ruhen: 146. Krieger der österreichisch-ungarischen Armee, 41. Krieger der deutschen Armee und 83. Krieger der russischen Armee. Entwurf: Robert Motka.

Źródła:
Oktawian Duda, Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, 1995.
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.

Podobne wpisy

Tuchów – Garbek (Ogonówka) cmentarz wojenny nr 158 Tuchów – cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 158 w ewidencji austriackiej zwany Garbek lub Ogonówka, a obecnie czasami Meszna Opacka, VI Okręg Tar...
Łowczówek cmentarz wojenny nr 171 Łowczówek - cmentarz wojenny nr 171, jeden z najbardziej znanych w VI Okręgu Tarnów, zwany także cmentarzem legionistów polskich. Położony na wzgórzu ...
Brzostek cmentarz nr 223 – Kriegerfriedhof. Brzostek - cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 223, V Okręg Pilzno. Nietrudno do niego trafić, bowiem znajduje się na wprost drogi prowadzącej do ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry