Trzcinica cmentarz wojenny

Trzcinica – cmentarz wojenny nr 25

Trzcinica – cmentarz wojenny nr 25 z I wojny światowej. Okręg II Jasło. Powiat jasielski, województwo podkarpackie. Projektował Johann Jäger. Znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Założony na planie prostokąta, powierzchnia zmniejszona w stosunku do pierwotnej. Wejście na podłużnej osi od strony południowej, na końcu osi pomnik centralny w formie wysokiej, kamiennej steli zakończonej dwuspadowo. W licu duży, żeliwny, ażurowy krzyż podtrzymywany przez konsolę z piaskowca. Niżej umieszczono współczesną tablicę z napisem: „ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM W CZASIE DZIAŁAŃ I WOJNY ŚWIATOWEJ PARAFIA TRZCINICA”. Oryginalna marmurowa nie zachowała się.

Ogrodzenie cmentarza pierwotnie w formie drewnianego płotu na podmurówce rozpiętego między betonowe słupki. Na przęsłach powtarzający się motyw krzyża. Podczas remontu wykonano nowy płot także drewniany, dziś już jednak zastąpiono go ogrodzeniem z metalowych prętów. To nie jedyne zmiany wystroju; położono płytę na grobie przed pomnikiem, dwa boczne zbiorowe groby ujęto w betonowe obramowania. Otynkowano także pomnik (za wyjątkiem wspomnianej konsoli) przez co utracił swój pierwotny charakter.

Duży, żeliwny, ażurowy krzyż dwuramienny stoi we właściwym miejscu na grobie po lewej stronie. Na grobie po prawej stoi mały średniej wielkości krzyż z płaskownika z glorią wokół skrzyżowania ramion. Na archiwalnym zdjęciu zobaczymy jednak, że pierwotnie stał on na grobie znajdującym się pod pomnikiem a tu powinien stać duży krzyż.

W trzech grobach zbiorowych pochowano łącznie 97 żołnierzy: 17 armii austro-węgierskiej, 6 niemieckiej i 74 rosyjskiej. W większości zmarli oni w lazarecie mieszczącym się w zabudowaniach dworskich po ciężkich walkach toczonych tutaj w dniach 3-4 maja 1915 r.

Po prawej stronie od wejścia, w rogu znajduje się grób z czasów II wojny światowej. Na nowym granitowym nagrobku napis:

„KAZIMIERZ MAZURCZAK
ŻOŁNIERZ POLSKI K.O.P.
POLEGŁ W OBRONIE OJCZYZNY W ROKU 1939
ODZNACZONY POŚMIERTNIE MEDALEM ZA UDZIAŁ W WOJNIE OBRONNEJ
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.”

Cały cmentarz wojenny utrzymany w dobrym stanie, trzeba mieć na względzie jednak wprowadzone zmiany w jego pierwotnym wyglądzie.

Przy cmentarzu umieszczono tablicę z wymienionymi nazwami pułków do których przynależeli pochowani tu żołnierze, nie znam niestety źródeł tych informacji.

Deutsch: Soldatenfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 25 in Trzcinica, auf dem Ortsfriedhof, II Bezirk Jasło, Westgalizien (heute Kleinpolen), Polen.  Begraben: 6. Krieger der Deutschen Armee, 17. Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee und 74. der  Russischen Armee. Entwurf Johann Jäger.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry