Błażkowa cmentarz wojenny

Błażkowa cmentarz wojenny nr 219.

V Okręg Pilzno.

Dawna nazwa to Błaszkowa i tak też figuruje w dokumentach z czasów austriackich. Projektował Gustav Rossmann. Ten niewielki bo liczący ok. 125 m² powierzchni cmentarz już po II wojnie św. uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Przeprowadzony w 2001 remont polegał w dużym stopniu na jego odtworzeniu łącznie z wysokim drewnianym krzyżem umieszczonym na betonowym cokole. I tu zaczyna się dość interesujący wątek.

Jak pisze M. Łopata (www.cmentarze.gorlice.net.pl) przed remontem nie posiadano żadnych archiwalnych fotografii więc posłużono się projektem G.Rossmanna. Przy poświęceniu odremontowanego cmentarza okazało się, że jeden z mieszkańców posiada fotografię przedstawiającą ludzi na tle krzyża, tyle że wyglądał on zupełnie inaczej i trzeba dodać, ciekawiej. Wybierając się na cmentarz znałem tą historię i jakież było moje zaskoczenie kiedy zobaczyłem piękny i oryginalny w swej formie górujący nad całym cmentarzykiem krzyż z okrągłą glorią i wychodzącymi z niej promieniami! Wykonano więc drugi krzyż tym razem odtworzony na podstawie zachowanego zdjęcia. Wielkie uznanie dla prowadzących remont.

Cmentarzyk prezentuje się niezwykle ciekawie. Udane połączenie betonu z drewnem. Ogrodzony drewnianym płotem na betonowych słupach, do wejścia z drewnianą furtą prowadzą schodki. W ścianie tylnej w linii ogrodzenia betonowy cokół z pomnikowym wspomnianym już krzyżem. Na przedniej ścianie tablica z inskrypcją w języku niemieckim jaką można spotkać także na kilku innych pierwszowojennych cmentarzach, w tłumaczeniu brzmi:

„ZATRZYMAJ SIĘ! MOŻE WŚRÓD NAS JEST TEN, KTÓREGO KOCHAŁEŚ”

Wszystkie groby są indywidualne, z wyjątkiem dwóch centralnie położonych mogił oficerskich. Połączono je w trzy grupy, dwie po bokach i jedna łukowato wygięta przed pomnikiem. Nagrobki to niewielkie betonowe stele z żeliwnymi krzyżami projektu Ludwiga dwojga rodzajów. Na stelach emaliowane tabliczki inskrypcyjne.

Na słupach furty umieszczono tabliczki informacyjne w języku polskim i niemieckim wykonane, na wzór tablic inskrypcyjnych, z emaliowanej blachy. Trzeba przyznać, że nie tylko nie szpecą obiektu, tak jak wiele tablic na innych zachodniogalicyjskich cmentarzach z I wojny światowej, ale znakomicie wpisują w jego wystrój. Tak więc cmentarz w Błażkowej mimo iż skromny, to pięknie wygląda w wiejskim krajobrazie niewielkiej dolinki.

Cmentarz jest pamiątką po bitwach stoczonych w okolicach Błażkowej w dniach od 18 do 22 grudnia 1914r. i 2 do 9 maja 1915 roku. Spoczywa tutaj 28 żołnierzy armii austro-węgierskiej, wszyscy są znani z nazwiska i przynależeli do:
F.J.B. 20 – dziesięciu żołnierzy, wszyscy z nich polegli w grudniu 1914 oraz dwóch żołnierzy z F.J.B. 1 i Sch. R. 3 (oficer Ltn. Karl Wenzel Svoboda), którzy także zginęli w tym samym okresie.
Pozostali polegli w maju 1915 r. i przynależeli do: F.J.B. 2, F.J.B. 12, F.J.B. 36, I.R. 21, I.R. 36, L.I.R. 37 (Ltn. Heinrich Kaukol).
Pochowano tutaj także 8. Rosjan w tym 2. znanych z nazwiska z 152 i 124 Pułku Piechoty.*

Podaje się też, że pod koniec II wojny światowej pochowani tutaj zostali żołnierze niemieccy bez oznaczenia miejsca ich pochówku.

Błażkowa – wieś w gminie Brzyska, powiat jasielski. Do cmentarza najłatwiej dojechać od szkoły gdzie stoją dwa typowe słupy wskazujące drogę kierując się przez mostek nad potokiem. Współrzędne GPS E 21°22’16.40″ N 49°51’10.45″. Obiekt położony jest na skarpie za gospodarstwem. Będąc tutaj warto odwiedzić cmentarz nr 229 w Skurowej (tak nazywany za czasów austriackich, administracyjnie też Błażkowa). Należy jechać tą sama drogą w górę ok. 2 km.

Deutsch: Kriegerfriedhof  aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 219 Błażkowa, V Kreis Pilzno, Polen. Begraben: 28. Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee und 8. Krieger der Russischen Armee. Entwurf Gustav Rossmann.

Inschrift: VERWEILET! VIELLEICHT IST EINER UNTER UNS, DER EUCH LIEB WAR!

*wg danych J. Drogomira, Polegli

 

Podobne wpisy

Łęki Górne – cmentarz wojenny nr 239 Łęki Górne - gmina Pilzno, powiat dębicki, cmentarz wojenny z I wojny światowej  wg nomenklatury austriackiej nr 239, przynależący do V Okręgu Pi...
Zdynia cmentarz nr 52 – Kriegerfriedhof. Zdynia - cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 52, I Okręg Nowy Żmigród położony jest przy miejscowym cmentarzu parafialnym, przy drodze prowadzącej...
Golanka cmentarz wojenny nr 147 Golanka - cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 147, VI Okręg Tarnów, gmina Gromnik. Położony na zalesionym zboczu wzgórza nad doliną rzeki Białej, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *