Błażkowa cmentarz wojenny

Błażkowa cmentarz wojenny nr 219.

V Okręg Pilzno.

Dawna nazwa to Błaszkowa i tak też figuruje w dokumentach z czasów austriackich. Projektował Gustav Rossmann. Ten niewielki bo liczący ok. 125 m² powierzchni cmentarz już po II wojnie św. uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Przeprowadzony w 2001 remont polegał w dużym stopniu na jego odtworzeniu łącznie z wysokim drewnianym krzyżem umieszczonym na betonowym cokole. I tu zaczyna się dość interesujący wątek.

Jak pisze M. Łopata (www.cmentarze.gorlice.net.pl) przed remontem nie posiadano żadnych archiwalnych fotografii więc posłużono się projektem G.Rossmanna. Przy poświęceniu odremontowanego cmentarza okazało się, że jeden z mieszkańców posiada fotografię przedstawiającą ludzi na tle krzyża, tyle że wyglądał on zupełnie inaczej i trzeba dodać, ciekawiej. Wybierając się na cmentarz znałem tą historię i jakież było moje zaskoczenie kiedy zobaczyłem piękny i oryginalny w swej formie górujący nad całym cmentarzykiem krzyż z okrągłą glorią i wychodzącymi z niej promieniami! Wykonano więc drugi krzyż tym razem odtworzony na podstawie zachowanego zdjęcia. Wielkie uznanie dla prowadzących remont.

Cmentarzyk prezentuje się niezwykle ciekawie. Udane połączenie betonu z drewnem. Ogrodzony drewnianym płotem na betonowych słupach, do wejścia z drewnianą furtą prowadzą schodki. W ścianie tylnej w linii ogrodzenia betonowy cokół z pomnikowym wspomnianym już krzyżem. Na przedniej ścianie tablica z inskrypcją w języku niemieckim jaką można spotkać także na kilku innych pierwszowojennych cmentarzach, w tłumaczeniu brzmi:

„ZATRZYMAJ SIĘ! MOŻE WŚRÓD NAS JEST TEN, KTÓREGO KOCHAŁEŚ”

Wszystkie groby są indywidualne, z wyjątkiem dwóch centralnie położonych mogił oficerskich. Połączono je w trzy grupy, dwie po bokach i jedna łukowato wygięta przed pomnikiem. Nagrobki to niewielkie betonowe stele z żeliwnymi krzyżami projektu Ludwiga dwojga rodzajów. Na stelach emaliowane tabliczki inskrypcyjne.

Na słupach furty umieszczono tabliczki informacyjne w języku polskim i niemieckim wykonane, na wzór tablic inskrypcyjnych, z emaliowanej blachy. Trzeba przyznać, że nie tylko nie szpecą obiektu, tak jak wiele tablic na innych zachodniogalicyjskich cmentarzach z I wojny światowej, ale znakomicie wpisują w jego wystrój. Tak więc cmentarz w Błażkowej mimo iż skromny, to pięknie wygląda w wiejskim krajobrazie niewielkiej dolinki.

Cmentarz jest pamiątką po bitwach stoczonych w okolicach Błażkowej w dniach od 18 do 22 grudnia 1914r. i 2 do 9 maja 1915 roku. Spoczywa tutaj 28 żołnierzy armii austro-węgierskiej, wszyscy są znani z nazwiska i przynależeli do:
F.J.B. 20 – dziesięciu żołnierzy, wszyscy z nich polegli w grudniu 1914 oraz dwóch żołnierzy z F.J.B. 1 i Sch. R. 3 (oficer Ltn. Karl Wenzel Svoboda), którzy także zginęli w tym samym okresie.
Pozostali polegli w maju 1915 r. i przynależeli do: F.J.B. 2, F.J.B. 12, F.J.B. 36, I.R. 21, I.R. 36, L.I.R. 37 (Ltn. Heinrich Kaukol).
Pochowano tutaj także 8. Rosjan w tym 2. znanych z nazwiska z 152 i 124 Pułku Piechoty.*

Podaje się też, że pod koniec II wojny światowej pochowani tutaj zostali żołnierze niemieccy bez oznaczenia miejsca ich pochówku.

Błażkowa – wieś w gminie Brzyska, powiat jasielski. Do cmentarza najłatwiej dojechać od szkoły gdzie stoją dwa typowe słupy wskazujące drogę kierując się przez mostek nad potokiem. Współrzędne GPS E 21°22’16.40″ N 49°51’10.45″. Obiekt położony jest na skarpie za gospodarstwem. Będąc tutaj warto odwiedzić cmentarz nr 229 w Skurowej (tak nazywany za czasów austriackich, administracyjnie też Błażkowa). Należy jechać tą sama drogą w górę ok. 2 km.

Deutsch: Kriegerfriedhof  aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 219 Błażkowa, V Kreis Pilzno, Polen. Begraben: 28. Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee und 8. Krieger der Russischen Armee. Entwurf Gustav Rossmann.

Inschrift: VERWEILET! VIELLEICHT IST EINER UNTER UNS, DER EUCH LIEB WAR!

*wg danych J. Drogomira, Polegli

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry