Łęki Górne cmentarz wojskowy

Łęki Górne – cmentarz wojenny nr 239

Łęki Górne – gmina Pilzno, powiat dębicki, cmentarz wojenny z I wojny światowej  wg nomenklatury austriackiej nr 239, przynależący do V Okręgu Pilzno. Projekt: Gustav Rossmann. Założony przy miejscowym cmentarzu parafialnym, a dokładniej powyżej niego, dziś jest już otoczony nowymi pochówkami.

Powierzchnia 141 m kw. Zwrócony ku wschodowi do przebiegającej niżej drogi prowadzącej do Machowej, na archiwalnym zdjęciu u J.Drogomira[1] widoczne są schodki prowadzące do cmentarza, dziś brzeg skarpy jest mocno zarośnięty drzewami i krzewami, dojść można przez cywilną część.

Założenie na planie prostokąta z prostokątnym występem od strony frontowej i mniejszym trapezowym od zachodniej. Ogrodzony betonowymi słupkami połączonymi odcinkami balustrady z żelaznych prętów z motywem równoramiennego krzyża pośrodku. Wejście przez jednoskrzydłową furtę. Na osi w linii tylnego ogrodzenia pomnik centralny z bloków piaskowca w formie czworokątnego słupa. Wieńczy go betonowa kula (najdoskonalsza figura, symbol m. in. nieskończoności, wszechobecności Boga) z żelaznym krzyżem. Z wszystkich czterech stron umieszczono mały żeliwny krzyż taki jak na nagrobkach.

leki-gorne-projekt

Na pomniku inskrypcja w języku niemieckim:

„DAMIT IHR AUFRECHT BLIEBET FIELEN WIR”   co można przetłumaczyć:    „PADLIŚMY, ABYŚCIE MOGLI POWSTAĆ”

Rozmieszczenie mogił w rzędach prostopadle do osi założenia. Nagrobki to dwa duże żeliwne ażurowe krzyże, jedno i dwuramienny na betonowych cokołach oraz małe żeliwne krzyże typu „austriackiego” oraz dwuramienne osadzone na betonowych cokolikach, na nich metalowe tabliczki inskrypcyjne. Całość w dobrym stanie, przydałaby się jednak konserwacja. Zachowało się kilka, ledwie czytelnych jeszcze, oryginalnych tabliczek inskrypcyjnych.

W 42 grobach pochowano prawdopodobnie 34 żołnierzy armii austro-węgierskiej, z których 33 jest znanych z nazwiska, przynależeli oni m. in. do:

– 14 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Oberösterreichisches Infanterieregiment Nr. 14),  okręg uzupełnień – Linz
– 2 Tyrolski Pułk Strzelców Cesarskich (niem. 2. Regiment der Tiroler Kaiserjäger) imienia 1848 Kaiser Franz Joseph. Okręg uzupełnień – Brixen (Bressanone)
– 59 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Salzburg-oberösterreichisches Infanterieregiment Nr. 59), okręg uzupełnień – Salzburg
– 6 Pułk Piechoty k.k. Landwehry (niem. Landwehr-Infanterieregiment „Eger” Nr. 6), okręg uzupełnień – Cheb (Czechy)

oraz 8 żołnierzy rosyjskich. Jak zaznacza J.Drogomir dane te są niepełne, ustalone na podstawie danych zbiorczych.[2]

Czasami spotkać się można z określeniem umiejscowienia cmentarza jako „Łęki Dolne”. W dokumentach austriackich a także u Brocha i Hauptmanna[3] widnieją „Łęki Górne”, podobnie sprawa się ma z dzisiejszą przynależnością administracyjną do tej miejscowości.

Deutsch: Kriegerfriedhof  aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 239 in Łęki Górne, auf dem Ortsfriedhof, V Bezirk Pilzno, in der Nähe von Pilzno, West-Galizien, Polen. Begraben: 34.(?) Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee,  8.(?) Krieger der Russischen Armee – unvollständige Daten. Entwurf Gustav Rossmann.

[1][2] J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915
[3]Broch R., Hauptmann H., Die Westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915, Kraków, Wien 1918

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry