Bieździedza cmentarz nr 40

Bieździedza cmentarz wojenny nr 40 – Kriegerfriedhof.

Bieździedza – cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 40, Okręg II Jasło. Dziś gmina Kołaczyce, powiat jasielski. Projektował Johann Jäger. Znajduje się przy miejscowym cmentarzu parafialnym. Powierzchnia 338 m, założenie na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Wystrój cmentarza rozplanowany symetrycznie, w linii tylnej ściany ogrodzenia wysoki drewniany krzyż z żelazna glorią osadzony na kamiennym cokole, na nim kamienna tablica z inskrypcją autorstwa Hansa Hauptmanna:

„UNS KAM DER FRIEDE EILIGER ALS EUCH!”
co oznacza:
„DO NAS POKÓJ PRZYSZEDŁ PRĘDZEJ NIŻ DO WAS!”

Nagrobki w postaci dużych ażurowych krzyży żeliwnych, jedno- i dwuramiennych, krzyże z okrągłą ząbkowaną glorią, krzyże z płaskowników oraz małe betonowe stele z prostokątna żeliwną tablica inskrypcyjną. W 11 grobach zbiorowych i 40 pojedynczych pochowano 38 żołnierzy niemieckich, 29 rosyjskich poległych w bitwie 7 i 8 maja 1915 r. oraz 1 (lub więcej) austro-węgierski z 57 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Galizisches Infanterieregiment Nr. 57) z okręgiem uzupełnień w Tarnowie zm. 28.07.1915 r. oraz dwóch (lub więcej) o nieustalonej narodowości.[1] Ogółem 36 żołnierzy znanych jest z nazwiska.

Ten cmentarz wojenny został w latach 2007 – 2010 gruntownie wyremontowany ze środków Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, wcześniej znajdował się w opłakanym stanie. Zakonserwowano zachowane elementy, inne starannie odtworzono w oparciu o dokumentację J. Drogomira.[2]

I jeszcze moja osobista uwaga, warto byłoby umieścić tabliczkę z zakazem umieszczania zniczy na nagrobkach, tak jak uczyniono na kilku innych zachodniogalicyjskich cmentarzach wojennych.

Deutsch: Soldatenfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 4o in Bieździedza, II Bezirk Jasło, Westgalizien (heute Kleinpolen), Polen.  Begraben: 39. Krieger der Deutschen Armee, 1 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee und 29. der  Russischen Armee. Entwurf Johann Jäger. Andere Soldatenfriedhöfe in Polen – StareCmentarze.pl

[1]J. Drogomir: Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej.. Tarnów: Muzeum Okręgowe w Tarnowie tom I, 1999, s. 308 – 309. ISBN 83-85988-26-2.
[2]http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/12463/

Mirosław Bystrek

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry